Ciekawostki na temat tenisa stołowego

Pod względem liczby zawodników uprawiających ten sport, należy on do najpopularniejszych na świecie. {Wydarzenia sportowe} Ta sympatyczna gra, w którą może grać praktycznie każdy jest szeroko znana i trudno się temu dziwić. Stoły do ping-ponga można spotkać w parkach na całym świecie. Gra nie wymaga mozolnych treningów, a sprzęt do niej jest tani i ogólnodostępny.

Podobno powstał po jedzeniu

Według legendy tenis stołowy wynaleziono w XIX-wiecznej Anglii jako poobiednią formę rozrywki. Pierwsi zawodnicy grali nad stołem jadalnianym, używając za paletki pokrywek od pudełek z cygarami, a zamiast piłeczki odbijali między sobą korek od szampana. Trudno sobie wyobrazić jak taka gra mogła wyglądać, ale możemy być pewni, że tak wyglądającą rozgrywkę na pewno przeprowadzano już, gdy butelki od szampana były puste…

Miał wiele nazw

Niektórzy twierdzą, że ping-pong jest odmianą tenisa stołowego, która różni się od niego pewnymi zasadami. Między innymi koniecznością odbicia piłeczki po własnej stronie podczas serwowania – i to podobno jest źródłem nazwy ping-pong – charakterystycznego dźwięku odbijania piłki od stołu. Inne nazwy tenisa stołowego, które występowały w przeszłości to m. in. „gossima”, „whiff-whaff” i „netto”.

Materiały

W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku paletki oklejane były warstwą gąbki, co pozwalało na bardziej subtelne odbicia i lepsze obracanie się piłeczki.

Pierwsza piłeczka wykonana z celulozy powstała na początku ubiegłego stulecia i stała się przełomem. Wcześniej do tego celu używano piłek z korka lub gumy. Oficjalny rozmiar piłeczki od 2000 roku to 40 milimetrów – wcześniej miała ona średnicę o 2 mm mniejszą. Większa piłeczka powoduje, że prędkość po jej odbiciu jest nieco mniejsza, przez co sport jest atrakcyjniejszy dla widzów.

Rola w dyplomacji

W 1971 roku tenis stołowy odegrał znaczącą rolę w ówcześnie chłodnych relacjach dyplomatycznych pomiędzy USA i Chinami. Po odbytych mistrzostwach świata w tenisie stołowym w Japonii władze Chin zaprosiły do kraju amerykańską reprezentację. Drużyna wraz z dziennikarzami i pozostałymi osobami towarzyszącymi byli pierwszymi Amerykanami, którzy pojawili się oficjalnie w komunistycznych Chinach od czasu objęcia władzy przez Mao Zedonga. Stało się to pretekstem do nawiązania dalszych stosunków dyplomatycznych. Zjawisko podejmowania wstępnych kroków w celu nawiązania pozytywnych relacji politycznych nazwano z tej okazji „pingpongową dyplomacją”. Termin ten jest oficjalnym pojęciem stosowanym do dziś w politologii.

Piłeczki zamiast śniegu

W ramach badań nad skutkami lawin śnieżnych, pewnego razu grupa japońskich naukowców zrzuciła ponad pół miliona piłeczek pingpongowych ze skoczni narciarskiej w Miyanomori. Bardzo duża liczba wzajemnie oddziałujących ze sobą piłek miała dokładnie takie same właściwości fizyczne jak śnieg osuwający się podczas lawiny.

Chińczycy biją na głowę

Od czasu, gdy tenis stołowy włączono do programu igrzysk olimpijskich w 1988 roku, dyscyplina ta została w pełni zdominowana przez Chińczyków. Chińskie Stowarzyszenie Tenisa Stołowego (CTTA) jest przykładem niekwestionowanego zwycięstwa i prymatu w tej dziedzinie sportu. Kadra narodowa sponsorowana przez Dubaj zdobyła 28 złotych medali na 32, które były do zdobycia.